Kraje

Szczepienia ochronne przed wyjazdem to temat często bagatelizowany, również ze względu na koszty. My też nie jesteśmy święci i przyznaję się, że na pierwszy raz w Tajlandii także się nie zaszczepiliśmy.

Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest dobre. Uważam, że było to z naszej strony nieodpowiedzialne i ryzykowne, chociaż nic nikomu się nie stało. Owszem, szczepienia kosztują sporo, ale konsekwencje choroby mogą być dla budżetu znacznie bardziej bolesne. Nie wspominając o konsekwencjach zdrowotnych. Każdy musi zrobić rachunek sumienia, rozważyć wszystkie za i przeciw oraz podjąć decyzję: szczepić się czy nie.

My wybraliśmy tą pierwszą opcję, ponieważ nie chcemy ryzykować, że względy zdrowotne zmuszą nas do przerwania podróży i powrotu do domu.

szczepionki

Zdecydowaliśmy się na następujące szczepionki: WZW A+B, błonica + tężec + polio + krztusiec, dur brzuszny. W sumie 3 szczepionki, które naszym zdaniem stanowią niezbędne minimum.

Wybór podyktowany był krajami, które planowaliśmy odwiedzić. Przed wyjazdem nie umawialiśmy specjalnej wizyty i nie konsultowaliśmy naszego wyboru z lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych. Pogadaliśmy za to z internistą i przejrzeliśmy informacje na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Jest tam zamieszczona bardzo pomocna tabelka, w której znajduje się wykaz państw wraz ze szczepieniami zalecanymi oraz obowiązkowymi.

Zwracam uwagę, że chociażby szczepienie na żółtą gorączkę jest obowiązkowe, jeśli chcesz odwiedzać kraje, między innymi, Ameryki Południowej. Musisz posiadać międzynarodową książeczkę szczepień (tak zwana „żółta książeczka”) z wpisem poświadczającym obowiązkowe szczepienie. Na wspomnianej stronie internetowej znajduje się również aktualny cennik szczepień wykonywanych w WSSE we Wrocławiu, dzięki któremu możesz dowiedzieć się ile pieniędzy musisz mniej więcej przeznaczyć na szczepienia. Mniej więcej, bo z naszych doświadczeń wynika, że koszt danej szczepionki jest różny, w zależności od danej placówki.

Większość szczepień możesz przeprowadzić u lekarza pierwszego kontaktu. Problematyczna jest tylko szczepionka na żółtą gorączkę. Na tą chorobę nie można zaszczepić się u każdego lekarza, a jedynie w punktach wyznaczonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wykaz takich punktów jest zamieszczony na stronie PIS i znajdziesz go tutaj.

Komentuj