Kraje

Jednym z ogromnych plusów aplikowania o wizę Essential Skills, jest możliwość dołączenia do aplikacji naszego partnera. Jeśli aplikacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, nasz partner będzie mógł przyjechać do Nowej Zelandii razem z nami i legalnie na miejscu pracować. Na szczęście proces aplikowania o Partnership Visa nie jest już aż tak skomplikowany, jak w przypadku wizy Essential Skills. Poniżej szczegółowy opis, dotyczący jednak tylko sytuacji, w której o wizę stara się partner posiadacza wizy Essential Skills. Jeśli aplikację o wizę partnerską chcemy podpiąć do rezydenta lub obywatela Nowej Zelandii, proces wygląda nieco inaczej, a więcej informacji można znaleźć na stronie Immigration.

Partnership visa

Co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku o Partnership Visa?

Przede wszystkim do otrzymania tej wizy nie jest konieczne posiadanie oferty pracy. Warunki otrzymania wizy Partnership nie wymagają też, aby partnerzy byli małżeństwem! Co więcej, partnerzy mogą być tej samej płci. Musi to być jednak trwały i stabilny związek, najlepiej z długim stażem. Warunki Partnership Visa nie precyzują wymaganej długości trwania związku, jednak z całą pewnością można założyć, że kilka miesięcy raczej nie przejdzie, ale kilka lat już bez problemu. Związek trzeba natomiast udokumentować. Honorowane dokumenty to oczywiście akt małżeństwa, czy dokument potwierdzający zawarcie związku partnerskiego, ale nie tylko. Może to być też akt notarialny dotyczący posiadanej wspólnie nieruchomości albo umowa najmu. Można również przedstawić zdjęcia ze wspólnie spędzonych wakacji, rachunki (np. za wodę, prąd czy telefon) adresowane do obojga partnerów, umowę o wspólnie zaciągnięty kredyt hipoteczny czy dokumenty potwierdzające posiadanie wspólnego konta w banku lub wspólnej karty kredytowej. To tylko kilka przykładów. Możliwości są tak naprawdę nieskończone. Immigration dopuszcza bowiem każdy rodzaj dowodu potwierdzającego pozostawanie w trwałym i stabilnym związku. Krótko mówiąc, im więcej, tym lepiej. Trzeba tylko pamiętać, że każdy dokument musi być przetłumaczony na język angielski, a do aplikacji trzeba załączyć zarówno poświadczoną notarialnie kopię oryginału (lub oryginał, który jest później zwracany) wraz z tłumaczeniem notarialnego poświadczenia, jak i samo tłumaczenie danego dokumentu. My do naszej aplikacji załączyliśmy akt małżeństwa, akt notarialny, rachunek za wodę, ogrzewanie i eksploatację nieruchomości, czyli tak zwany „czynsz”, oraz adresowany do Immigration list, opisujący historię naszego związku.

Partnership wiza

Niestety w czasie pisania tekstu (Luty 2017) aplikacje o wizę partnerską nie są możliwe online dla posiadaczy polskiego paszportu. Można aplikować tylko i wyłącznie tradycyjnie, przy pomocy papierowego formularza, który należy następnie wysłać do centrum wizowego w Londynie, jeśli w czasie składania aplikacji przebywa się na terenie Polski. Formularz, który należy uzupełnić, to INZ 1198 Partnership-Based Temporary Visa Application. Dodatkowo posiadacz wizy Essential Skills musi uzupełnić formularz INZ 1146 Form for Partners Supporting Partnership-Based Temporary Entry Applications. Dostępny jest też poradnik o uzupełnianiu aplikacji, który można pobrać ze strony Immigration tutaj.

Wiza Partnership jest wydawana jednorazowo na taki sam okres, na jaki została przyznana wiza Essential Skills naszego partnera. My staraliśmy się o wizy na 3 lata i oboje takie otrzymaliśmy. Wiza Partnership, wydana na okres minimum 2 lat, upoważnia do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Aplikując trzeba natomiast pamiętać, że przy pobycie przekraczającym 1 rok należy wykonać komplet wymaganych badań. Prócz standardowego RTG klatki piersiowej trzeba zatem zrobić jeszcze szereg badań laboratoryjnych. Badania robiliśmy w Warszawie, RTG przy ul. Waryńskiego 9, a pozostałe badania przy ul. Okopowej 25A u dr Ewy Swobody-Kopeć. Czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku wizy Working Holiday. Zakres badań jest natomiast szerszy, a zatem opłata jest odpowiednio wyższa. RTG kosztowało 70zł, a komplet badań plus wizyta u lekarza 510zł.

W czasie pisania tekstu (Luty 2017) w Polsce były tylko dwa miasta, w których można było wykonać niezbędne badania. Drugim z tych miast był Kraków. Tam komplet badań (razem z RTG) kosztował 670zł, czyli w sumie o 90zł więcej, niż w Warszawie, ale przynajmniej wszystko załatwia się w jednym miejscu. Sytuacja jednak zmienia się z roku na rok i warto przed składaniem aplikacji upewnić się, gdzie można wykonać niezbędne badania i jaki jest aktualny koszt. Wykaz placówek wraz z numerami telefonów można znaleźć klikając tutaj.

Na szczęście wyników badania i prześwietlenia nie trzeba już nigdzie wysyłać. Lekarz, którego odwiedzimy założy nam konto na platformie eMedical, do której ma dostęp Immigration. My otrzymamy natomiast numer referencyjny NZER, który następnie należy podać uzupełniając aplikację. Trzeba również pamiętać, żeby na umówioną u lekarza wizytę zabrać ze sobą paszport oraz zdjęcia paszportowe!

Jakie dokumenty trzeba przygotować do Partneship Visa?


Do aplikacji o wizę Partnership należy załączyć:

Prócz wymaganych dokumentów można też załączyć szereg innych, jeśli naszym zdaniem mogą one pomóc w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, np. CV czy list wyjaśniający jakieś szczególne okoliczności. Oczywiście zaświadczenie o niekaralności trzeba na własny koszt przetłumaczyć na język angielski i załączyć tłumaczenie. To samo dotyczy pozostałych dokumentów.

Wypełniamy formularz

Formularz INZ 1198 jest dość rozbudowany, składa się z 10 sekcji oznaczonych od A do J. Jest natomiast bardzo prosty do uzupełnienia. Standardowo trzeba uzupełnić dane osobowe, dane paszportu, adres miejsca zamieszkania, dane kontaktowe, odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze stanem zdrowia oraz podać numer NZER, otrzymany po wizycie u lekarza. W formularzu wybieramy też rodzaj wizy, o który aplikujemy (Work visa based on partnership), uzupełniamy dotychczasową historię zatrudnienia, a na końcu podajemy dane dotyczące płatności. Tu robi się ciekawie, bowiem na formularzu trzeba wpisać kwotę oraz podań numer karty kredytowej, wraz z datą ważności i kodem CVV, a także zamieścić podpis, taki sam, jak na karcie kredytowej. Trochę się czuliśmy nieswojo wysyłając tak wrażliwe dane tradycyjną drogą, no ale nie ma innej możliwości wniesienia opłaty. Informacje o wysokości opłaty można znaleźć tutaj. Nasza aplikacja kosztowała 175 funtów plus 18 funtów „service fee”. Z karty kredytowej zostało jednak pobrane dodatkowe 16 funtów za odesłanie dokumentów kurierem. 

Posiadacz wizy Essentil skills wypełnia formularz

Formularz INZ 1146 jest nieco krótszy, składa się bowiem tylko z 7 sekcji, oznaczonych od A do G. Wypełnić należy tylko sekcje A,B i E. W Kolejnych sekcjach podaje się dane partnera, którego aplikację wspieramy, jako posiadacze wizy Essential Skills, następnie uzupełniamy swoje dane, odpowiadamy na kilka prostych pytań oraz podpisujemy się, poświadczając, że zamieszczone w formularzu dane są zgodne z prawdą.

Po uzupełnieniu formularzy i skompletowaniu dokumentów

Cały komplet, wraz z paszportami, należy wysłać do Londynu, do biura pośredniczącego TT Visa Services Ltd, na adres, który można znaleźć tutaj. My wysłaliśmy nasze dokumenty kurierem EMS Pocztex. Zwrot dokumentów otrzymaliśmy natomiast DHLem. Na stronie internetowej TT Visa Services można śledzić status aplikacji. Kolejne statusy są jednak mało szczegółowe i ograniczają się do informacji typu „otrzymano aplikację i opłatę” czy „aplikacja przekazana do Immigration”. Później pojawia się tylko informacja, że proces został zakończony, a dokumenty zostały wysłane. Nie ma jednak ani słowa o wyniku procesu, czyli póki nie dostaniemy przesyłki, nie wiemy czy dostaliśmy wizę czy nie.

Partnership Visa Nowa Zelandia

Według informacji zamieszczonych na stronie Immigration, proces może trwać do 23 dni, a w szczególnych przypadkach nawet dłużej. W naszym przypadku, od wysłania dokumentów, do otrzymania przesyłki zwrotnej, minęły 3 tygodnie. W międzyczasie ani Immigration ani TT Visa Services nie kontaktowało się z nami, żeby zadać dodatkowe pytania albo potwierdzić przedstawione informacje. Należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić, czy załączyliśmy wszystkie dokumenty zanim wyślemy aplikację. Imigration bowiem może, ale wcale nie musi, prosić o brakujące dokumenty. Może podjąć negatywną decyzję na podstawie przesłanego kompletu, jeśli będzie brakowało jakiegoś kluczowego dokumentu. To w naszym interesie leży spełnienie wszystkich wymagań.

Co daje posiadanie Partnership Visa?

Posiadanie wizy Partnership daje przede wszystkim możliwość życia i pracowania w najpiękniejszym zakątku naszej planety, razem z naszym partnerem! Prócz tak oczywistych rzeczy, najważniejszy profit to możliwość bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, ale tylko, jeśli wiza jest wydana na minimum 2 lata.  Ponadto posiadanie wizy Partnership umożliwia pracowanie w dowolnym miejscu! Nie ma tu bowiem ograniczeń do konkretnego stanowiska i miejsca pracy, jak w przypadku wizy Essential Skills.

Partnership visa do Nowej Zelandii

Co zrobić, jeśli…

1. Mam już ofertę pracy, chociaż nie jest to wymagane?

Też byliśmy w takiej sytuacji. Załączyliśmy po prostu podpisany kontrakt do aplikacji, razem z listem od pracodawcy, żeby ułatwić urzędnikowi podejmowanie decyzji :) 

2. Nie mam karty kredytowej?

Można poprosić kogoś z rodziny czy przyjaciół o skorzystanie z ich karty. Osoba aplikująca o wizę nie musi być posiadaczem karty wykorzystywanej do pobrania opłaty za aplikację.

3. Kończy się termin ważności mojego paszportu?

Można aplikować, nawet jeśli ważność paszportu dobiega końca. Wiza w dalszym ciągu może być przyznana na okres dłuższy, niż pozostały czas ważności paszportu. Po wyrobieniu nowego, trzeba będzie złożyć w Immigration wniosek o transfer wizy. Wiza Partnership jest wizą tradycyjną, czyli w paszporcie znajduje się naklejka. Niestety oznacza to, że trzeba będzie uzupełnić i wysłać do Immigration wniosek o transfer wizy oraz wnieść stosowną opłatę. Wszystkie informacje o transferze wizy można znależć tutaj. Warto więc wymienić paszport przed złożeniem aplikacji, tym bardziej, że wnioskowanie o nowy już w Nowej Zelandii, w ambasadzie w Wellington, jest drogie, czasochłonne i kłopotliwe. Opłata konsularna wynosi aktualnie 176 dolarów, na paszport czeka się 6-8 tygodni, a złożyć wniosek i odebrać paszport można tylko osobiście.

Czy mogę…

1. Zapłacić za aplikację przelewem?

Nie. Opłatę wnosi się tylko kartami Visa i MasterCard. Więcej informacji o dostępnych sposobach płatności można znaleźć tutaj.

2. Samodzielnie przetłumaczyć dokumenty na angielski?

Nie. Do wniosku o wizę należy załączyć odpowiednio opieczętowane tłumaczenia przysięgłe.

3. Nie załączać do aplikacji mojego CV?

Tak. CV nie jest wymagane, bo w samej aplikacji i tak wpisuje się całość doświadczenia zawodowego, ale moim zdaniem lepiej jest je załączyć. Każdy dokument trochę pomaga, a schludne, przejrzyste i ciekawie wykonane CV z pewnością stawia nas w lepszym świetle.

4. Wysłać dokumenty listem poleconym, zamiast kurierem?

Owszem, można tak zrobić i pozwala to zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale wydłuża cały proces i zwiększa ryzyko zaginięcia dokumentów po drodze do Londynu. Biorąc pod uwagę, że na aplikacji widnieją pełne dane karty kredytowej, chyba nie warto podejmować ryzyka.

 

To już wszystko. W razie pytań, na które nie ma odpowiedzi w tekście, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego lub na FB oraz do dyskusji w komentarzach.

Komentuj