Właśnie wylądowałeś w Nowej Zelandii. Radość i ekscytacja rozpiera Cię od wewnątrz. Przez najbliższe 12 miesięcy będziesz żyć i pracować w tym pięknym kraju. Zanim jednak zajmiesz się poszukiwaniem pracy, musisz załatwić niezbędne formalności, bo to usprawni później proces szukania pracy. Na początek należy zdobyć numer podatkowy IRD i otworzyć konto w banku, chociaż bez tego drugiego można się jeszcze obejść, ale o tym później.
IRD – numer podatkowy
Wniosek o nadanie numeru podatkowego IRD składa się na poczcie. Nie ma żadnej opłaty za jego złożenie. My zapłaciliśmy jedynie $1.20 za kserokopie dokumentów. Mając własne, można jednak tego uniknąć. Potrzebne są w sumie trzy rzeczy:
a) uzupełniony formularz IR595 (dostępny na poczcie) – nie ma się co obawiać, na formularzu wpisuje się w zasadzie tylko imię, nazwisko, nowozelandzki adres i numer dokumentu
b) paszport + kserokopia
c) prawo jazdy międzynarodowe + kserokopia
…ale ja dopiero przyleciałem i nie mam adresu w Nowej Zelandii?
Nie ma problemu. Urzędniczka przyjmująca wniosek pozwoliła nam wpisać adres poczty, na której go składaliśmy. Dwa tygodnie później zadzwoniliśmy do Inland Revenue i podali nam nasze numery podatkowe przez telefon. Nie trzeba czekać, aż przyjdzie list z urzędu, można złożyć wniosek w dowolnym miejscu i ruszyć w drogę!
Mam tylko Polskie prawo jazdy / nie mam prawa jazdy
Polskie prawo jazdy nie przejdzie. Akceptują tylko nowozelandzkie albo międzynarodowe. Należy o tym pamiętać i koniecznie przed przyjazdem złożyć w Polsce wniosek o wydanie międzynarodowego. Pytaliśmy też z ciekawości, co należy zrobić, jeśli się nie ma prawa jazdy w ogóle. Należy wtedy skontaktować się z Inland Revenue, który wyznaczy inną formę identyfikacji i złożyć wniosek bezpośrednio tam, a nie na poczcie. Wtedy w miejscu swojego adresu można podać adres hostelu albo couchsurfera, u którego nocujemy (za jego zgodą oczywiście). Jeśli mamy jakichś znajomych w Nowej Zelandii, problem adresu odpada.
Informacje o składaniu wniosku i najbliższą placówkę poczty można znaleźć tutaj : NZ Post – IRD Number
Co z tym bankiem?
Z kontem w banku jest trochę trudniej, właśnie ze względu na adres. Tam nie wystarczy podanie adresu, trzeba mieć jakiś dokument ze swoim nazwiskiem, który go potwierdzi, np. rachunek za energię elektryczną, telefon, etc. Podobno przechodzi też list wystawiony przez hotel czy hostel, ale nie w każdym banku. W naszym przypadku zaakceptowany został list wystawiony przez pracodawcę. W banku powiedzieliśmy po prostu, że mieszkamy pod tym samym adresem, pod którym znajduje się firma.
Ponieważ pracodawcy pomagają z otworzeniem konta, nie trzeba tego desperacko robić zaraz po przyjeździe. Można z tym poczekać do czasu znalezienia pracy.
Wybór banku to kwestia indywidualna. Prawdę mówiąc do otrzymywania wypłaty i wybierania pieniędzy z bankomatu wystarczy każde darmowe konto w każdym banku. My wybraliśmy bank ANZ, bo ma sporo oddziałów. Fajerwerków nie ma. Bezpłatnie można wybrać pieniądze tylko w bankomacie ANZ W innych bankomatach – opłata. Sprawdzenie stanu konta w bankomacie – opłata. Jakakolwiek dyspozycja w oddziale – opłata. Przelew krajowy przez internet – uff, to na szczęście jest w cenie! Niestety, karta do darmowego konta nie pozwala na płatności w internecie.
Bonusem jest możliwość bezpłatnego podjęcia gotówki w sklepie podczas zakupów, przy pomocy terminala do płatności kartą (EFTPOS). W teorii fajne rozwiązanie, w praktyce nie każdy sklep będzie do tego chętny.
Kartę płatniczą można odebrać w oddziale banku, nie musi być do nas wysyłana pocztą. Co więcej, można wskazać dowolny oddział na terenie kraju. Dla przykładu: my otworzyliśmy konto w oddziale ANZ w centrum Wellington, a kartę odebraliśmy już na Południowej Wyspie, w oddziale w Twizel, niedaleko naszego miejsca pracy. To dość wygodne rozwiązanie.
Lista najpopularniejszych banków w NZ poniżej:
Na poczcie nie chcą pomóc z adresem, nie mam znajomych w NZ, nie mogę użyć adresu couchsurfera ani hostelu. Co teraz?
To jeszcze nie koniec świata. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, można załatwić adres za opłatą (a jakże). Należy skorzystać z takiej usługi, jak na przykład dostępna jest tutaj: Mail Service i cieszyć się własnym adresem przez cały czas pobytu. Przy okazji można też zaaranżować przekazanie korespondencji pod dowolny inny adres, jeśli zajdzie taka potrzeba. Proste i przyjemne, ale niestety nie bezpłatne.
Przeczytaj też:
- Praca w Nowej Zelandii – FAQ
- Samochód w Nowej Zelandii- jak kupić i sprzedać
- Jak dostać zwrot podatku w Nowej Zelandii
- Czym podróżować po Nowej Zelandii
- Nowa Zelandia: spanie w samochodzie- krótki poradnik cz.1
- Nowa Zelandia: spanie w samochodzie- krótki poradnik cz.2
1 Comment
Maveriq
8 maj 2019Nie potrzebujemy adresu w NZ żeby zalożyć konto w banku.
Ja poszedłem do BNZ – załozyli konto na polski adres potwierdzając go polskim dokumentem potwierdzającym ten adres – w moim przypadku dowodem osobistym.
Małżonka zrobiła tak samo.
Sam adres korespondencyjny można potem zmienić w placówce lub w aplikacji mobilnej banku.