Kraje

jak oszczędzaćWiększość ludzi przekonana jest, że długoterminowe podróżowanie jest zarezerwowane tylko dla najbogatszych, a przeciętna osoba pracująca na etacie, która do tego spłaca jakieś zobowiązania finansowe, nigdy nie będzie mogła pozwolić sobie na taki „luksus”. My właśnie jesteśmy takimi osobami: na etacie i z kredytem. Nie wygraliśmy w lotto, nie zarabiamy ponadprzeciętnie, nie mamy drugiej pracy, własnej działalności ani wujka z Ameryki. Ciotki też nie. Skąd w takim razie wzięliśmy pieniądze na realizację naszego marzenia? W poniższych punktach znajdziesz zbiór uwag, które odpowiedzą na podstawowe pytanie: jak oszczędzać pieniądze na wymarzoną podróż łatwiej i szybciej.

1. Motywacja

znajdź swoją motywacjęMotywacja to podstawa, jeśli jej brakuje, to zawsze znajdziesz wymówkę, żeby pieniądze jednak na coś wydać. Musisz mieć 100% pewności, że podróż to właśnie to, co chcesz zrobić. Nie możesz mieć żadnych wątpliwości, bo te pomagają w znalezieniu wymówek. Jeśli brakuje Ci pewności i tym samym motywacji, nie uda się zgromadzić potrzebnych pieniędzy nigdy. Jeśli natomiast przepełnia Cię determinacja, to każdą przeszkodę można obejść albo przeskoczyć :)

2. Małe kwoty

Kolejny istotny krok zbliżający do odpowiedzi, jak oszczędzać na podróż, to uświadomienie sobie znaczenia małych kwot. Sumy, które w naszym codziennym życiu w Polsce uważasz za niewielkie, mogą Ci zapewnić znacznie więcej w innych miejscach na świecie. O co dokładnie chodzi?  Jeśli np. lubisz czasem pójść do kina, nie idź w weekend, kiedy jest najdrożej, tylko wybierz się w tygodniu, kiedy w kinach są promocje i można kupić znacznie tańsze bilety.

Przykładowo we wrocławskim Multikinie w weekend bilet normalny kosztuje aktualnie 24zł. Bilet na ten sam film w innym kinie, w poniedziałek, to koszt 11zł. Jeśli do kina wybierasz się z drugą połówką, zaoszczędzisz dzięki temu w sumie 26zł. Za te pieniądze w Indiach możesz kupić bilet na pociąg (z miejscem do leżenia) na trasie New Delhi – Mumbai. To jest mniej więcej 1500km i 21 godzin jazdy. Ta sama kwota w Tajlandii zapewni 4 obiady na ulicznym straganie, bez specjalnego gimnastykowania się.

3. Domowy budżet

Rozplanuj budżet

Rozplanuj budżet

Myśl o domowym budżecie poważnie. Potraktuj środki, którymi dysponujesz tak, jak traktuje się je w dużych firmach. Określ miesięczne koszty i nie przekraczaj kwoty, którą ustaliłeś. Planuj wydatki mądrze, z długopisem i kartką w ręce. Jeśli w ramach przewidzianego budżetu w danym miesiącu nie możesz już sobie pozwolić na dodatkowy zakup, odpuść. Poczekaj do kolejnego miesiąca.  Nie pozwalaj sobie na odstępstwa.

Jeśli masz problem z ogarnięciem tematu i określeniem minimalnej miesięcznej kwoty niezbędnej do przeżycia, posłuż się tabelką w Excelu.

 

4. Cięcia budżetowe

Teraz, kiedy masz już świadomość znaczenia małych kwot, możesz przystąpić do następnego etapu. Przeanalizuj swoje wydatki na artykuły spożywcze w ciągu miesiąca, zobacz, co kupujesz najczęściej. Czy możesz ten wydatek ograniczyć? Zamienić markę na tańszą?

Jeśli nie, to przeglądaj gazetki z promocjami i uzupełniaj zapasy jak promocja się pojawi, pamiętając, że każda, najmniejsza nawet kwota, jest istotna. Spróbuj tej samej sztuczki z kosmetykami i chemią do prania/sprzątania – zmień markę na tańszą, kupuj tylko na promocjach i wyprzedażach. Gotuj w domu, ogranicz zamawianie pizzy, jedzenie w restauracjach i fast foodach.

Do pracy zabieraj przygotowane w domu posiłki. Spróbuj zaplanować menu na cały tydzień i kupić wszystkie potrzebne produkty podczas jednej wizyty w sklepie. W naszym przypadku świetnie się to sprawdziło. Okazało się, że wydajemy mniej, kiedy rzadziej bywamy w sklepach. Nie kusi nas wtedy, żeby kupić coś przy okazji.

Zanim kupisz modne ciuchy i buty, nowy telefon czy laptopa, dekorację do domu i tak dalej – zastanów się, czy te rzeczy naprawdę są Ci potrzebne? Przecież nie zabierzesz tego wszystkiego ze sobą w Twoją wymarzoną podróż. Kupuj tylko to, co jest niezbędne.

5. Stała kwota

Kiedy cięcia budżetowe są już zakończone, możesz ustalić jaką kwotę jesteś w stanie miesięcznie zaoszczędzić. Załóż rachunek oszczędnościowy z myślą o podróży i każdego miesiąca przelewaj na niego ustaloną kwotę, starając się nie robić żadnych wyjątków i jej nie zmniejszać. Oglądanie rosnącego stanu konta działa motywująco :)

6. Zwiększenie stałej kwoty

Postaraj się o podwyżkę w pracy lub poszukaj innej, gdzie zarobisz więcej. Szukaj dodatkowych zleceń! Robisz piękne zdjęcia? Programowanie nie ma przed Tobą tajemnic? Piszesz operaty środowiskowe? A może właśnie zaprojektowałeś swój ogród?

Wykorzystaj to! Poszukaj dodatkowych zleceń! Pamiętaj, że każda odłożona złotówka przybliża Cię do realizacji Twojego marzenia!

7. Rzuć palenie

Jeśli nałogowo palisz papierosy – przestań. Paczka dziennie to obecnie ponad 4000zl rocznie. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe. Sam paliłem nałogowo bardzo długo i przestałem z myślą o podróży. Wiem ile wysiłku to kosztuje, ale zapewniam, że warto. Drugie tyle oszczędzisz w trakcie podróży :) Ogranicz maksymalnie wyjścia do knajp i klubów. Piwo czy drink ze znajomymi w domu też smakuje dobrze, a kosztuje kilka razy mniej. Latem jest łatwiej, bo nie musisz ograniczać się do siedzenia w domu :)

8. Sprzedaj samochód

Jeśli masz samochód – sprzedaj go. Tym bardziej, jeśli samochód został kupiony na kredyt. W moim przypadku miesięczny koszt utrzymania samochodu (rata kredytu + paliwo) wynosił około 900zł. Bilet na wszystkie linie komunikacji miejskiej na 3 miesiące to wydatek 240zł. Z prostego rachunku wynika, że miesiąc dojeżdżania samochodem do pracy kosztował prawie  tyle, ile rok dojeżdżania komunikacją miejską. Nie wspominając o kosztach napraw i części, eksploatacji (płyny, opony, wycieraczki, etc.) i ubezpieczenia. Ciężko jest przesiąść się do komunikacji miejskiej po latach jeżdżenia samochodem, ale oszczędność jest ogromna. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu. Pewnie myślisz teraz, że miałem blisko do pracy i łatwy dojazd, więc mogłem bez problemu zrezygnować z samochodu. Nic z tego. Dojazd autobusem zajmował mi 1 – 1,5 godziny w jedną stronę, w zależności od korków. Dojeżdżałem z dwiema przesiadkami.

Jeśli barierą jest dla Ciebie wracanie z dużych zakupów z supermarketu autobusem, z siatami pełnymi zakupów, jest na to sposób – można robić zakupy przez internet. Jeśli tego nie lubisz, wystarczy, że rozsądnie zaplanujesz wizyty w supermarkecie i ograniczysz się np. do 4 w miesiącu. Wtedy możesz pozwolić sobie na wrócenie z zakupami taksówką, co i tak wyjdzie w miesięcznym podsumowaniu znacznie taniej, niż utrzymywanie własnego samochodu.

9. Koncentruj się na celu

Ostatnia rada dotyczy gospodarowania dodatkowymi pieniędzmi. Jeśli dostaniesz podwyżkę – całą kwotę odkładaj. Jeśli rzucisz palenie, również odkładaj tyle, ile kosztowały papierosy. To samo ze sprzedażą samochodu, pomniejszoną o koszty komunikacji, z premiami i trzynastkami w pracy, prezentami na urodziny i święta, jeśli trafiają się w gotówce.

10. Zastanów się, gdzie możesz pracować w drodze

Tak, tak! To nie jest żaden głupi żart. Możesz w znaczny sposób ograniczyć wydatki podejmując pracę już w trakcie podróży. Oprócz oczywistych rozwiązań, jak Working Holiday Visa w Nowej Zelandii, czy Kanadzie, Work and Holiday w  Australii i Work and Travel w USA poszukaj informacji o WOOFINGu, Hous Sittingu czy Work Away. Te programy skierowane są do osób, które nie mogą już liczyć na programy z ograniczeniami wiekowymi. I mimo, że nie przynoszą realnego zysku, to w znaczny sposób umożliwiają ograniczenie wydatków, chociażby na noclegi i wyżywienie.

W wielu krajach można również podjąć pracę za nocleg i wyżywienie, a w zamian cieszyć się urokami pięknych plaż w egzotycznym miejscu. W tej materii szczęścia spróbować można np. w Kambodży, Wietnamie czy Tajlandii.

Wydaje Ci się, że to co napisaliśmy jest oczywiste? Bo jest!

Teraz wiesz już, jak oszczędzać! Musisz uzbroić sie w cierpliwość i czekać tak długo, aż poczynione wysiłki zaowocują kwotą, której potrzebujesz, żeby zrealizować swój plan.

W tych kilku punktach widać wyraźnie, że oszczędzanie na podróż to długotrwały proces, pełen wyrzeczeń. W naszym przypadku nie raz były one przyczyną frustracji i złych humorów. Ważne więc, aby mieć wyrozumiałego partnera i rodzinę oraz przyjaciół, którzy będą Cię dopingowali i wspierali w trudniejszych momentach, a od czasu do czasu postawią Ci piwo, mając tym samym swój mały wkład w Twoją wielką podróż :)

2 Comments

  1. Adam - SposobNaFinanse.pl
    3 czerwiec 2020

    Motywacja i regularność. To przede wszystkim pomaga osiągać efekty przy oszczędzaniu. Oczywiście warto zacząć od dobrego rozplanowania swojego budżetu domowego. Sam jestem pasjonatem finansów osobistych i oszczędzania. Uważam, że oszczędzać da się nawet zarabiając stosunkowo niewiele. Tak, jak jest w artykule – nawet niewielkie kwoty są dobre, a z czasem przecież, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi, można je zwiększać. Przede wszystkim trzeba zacząć, aby wyrobić sobie nawyk. Zapraszam też do sprawdzenia jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy: https://sposobnafinanse.pl/jak-zaoszczedzic-na-dojazdach-do-pracy/ . Może środki, które uda Ci się „urwać” na tym wydatku zapoczątkują u Ciebie oszczędzanie? Powodzenia dla wszystkich „Ciułaczy” :).

    Reply
  2. zbójnik
    29 kwiecień 2014

    Bardzo dokładny poradnik – serdeczne podziękowania dla autorów. Brakowało mi jednak kilku szczegółów odnośnie zabawy w wymiany walut, a to okropnie ważne. tinyurl.com/k9n7sya można zerknąć tutaj.

    Reply

Komentuj