Kraje

Majestatyczny Aoraki, o tym jak powstała Góra Cooka

Majestatyczny Aoraki, o tym jak powstała Góra Cooka

W czasach, gdy bogowie zamieszkiwali krainę Te Kore*, Morza Nicości, pewnego dnia Raki– Niebo i Papatuanuku– Ziemia, postanowili, że razem stworzą świat. Mimo, że każde z nich miało już swoich małżonków i dzieci, Raki poślubił jednak Papatuanuku.

tribal

Aoraki, Chmura Na Niebie, najstarszy spośród synów Raki zebrał zatem swych 3 braci: Rakiora (Długie Niebo), Rakirua (Drugie Niebo) i Rarakiroa (Długą Nieprzerwaną Linię) i przyniósł ogromne czółno Te Waka Waka o Aoraki, żeby udać się w podróż i odwiedzić macochę- Papatunauku, dla której ojciec porzucił ich matkę. Papatunauku wylegiwała się wówczas rozłożona na olbrzymim kontynencie zwanym Hawaiki, Raki leżał ponad nią.

Gdy ujrzeli szczęśliwego ojca razem z nową małżonką- Papatuauku zrozumieli, że nie zdołają przekonać go, aby wrócił do domu, do swojej prawowitej żony. Zdecydowali więc, że wrócą sami, żeby pocieszyć zrozpaczoną matkę.

W drodze powrotnej zdarzył się jednak nieszczęśliwy wypadek. Zaklęcie, które miało wznieść ich czółno do niebios nie zadziało, i łódź runęła do morza zahaczając o rafę koralową i utknęła na skale. Silny wiatr wiał coraz mocniej, a fale uderzały w łódź z coraz większą siłą. W końcu przewróciła się ona, a bracia wpadli do wody. Aby się ratować, wspięli się na przewrócone czółno oczekując pomocy.

Czekali bardzo długo. Nikt jednak nie płynął w ich stronę. Czas mijał. Niezjednany Południowy Wiatr wiał coraz silniej zmieniając w końcu braci w kamienie. Stali się oni poszczególnymi szczytami e Tiritiri O Moana, Alp Południowymi. Najstarszy i najwyższy z nich, Aoraki do dziś pozostaje najwyższym szczytem e Tiritiri O Moana, dumnie strzegąc pozostałych braci. Ich czółno zaś zmieniło się we Wspaniałą Krainę Te Waka o Aoraki. Tak narodziła się Południowa Wyspa.

*Tłumaczenia maoryskich nazw mogą różnić się od oryginału, jako że tłumaczyliśmy sami :)

Komentuj