Kraje

Ciemność widzę!

Ciemność widzę!

Jeszcze chyba o tym nie wspominaliśmy, ale oprócz oczywistych względów, miejsce w którym obecnie mieszkamy cieszy się popularnością ze względu na…ciemność. A dokładnie ciemność, dzięki której w bezchmurne nocne na niebie widać miliony gwiazd! Właśnie dlatego znajduje się tu pierwszy na liście UNESCO Rezerwat Nocnego Nieba. I to taki „high class”, top ten, cud-miód. Rezerwat zajmuje powierzchnię „bagatelnych” 4300 km2, obejmując Tekapo, Twizel, Mt Cook Village oraz cały teren Parku Narodowego Mt Cook, a tym samym i nasze malutkie Glentanner.

Zanieczyszczenie światłem jest tu praktycznie zerowe i to główny powód utworzenia Rezerwatu. Jak widać są jednak zalety mieszkania na odludziu 😉

Oczywiście topowym miejscem do obserwowania gwiazd jest uniwersyteckie obserwatorium na szczycie Mt John w Tekapo. Panorama nocnego nieba zyskuje tu dlatego, że obserwatorium wyniesione jest ponad okolicę, do tego z widokiem na ogromne jezioro. Dodatkowo w Tekapo obowiązują ostre restrykcje związane ze stosowaniem oświetlenia. Wszystko po to, aby zredukować zanieczyszczenie światłem. Przez lata kwestia ta stała kością niezgody między władzami dystryktu MacKenzie, a lokalną społecznością. W końcu  jednak mieszkańcy nauczyli się czerpać profity z obecności obserwatorium i aktualnie hasła „astro” czy „star” krzyczą tu na każdym kroku.
Dla tych, którzy wolą mniej zatłoczone miejsca, polecam udać się nieco dalej na południe, do Twizel. Wystarczy bowiem odjechać ok 2 km za miasteczko, aby nad jeziorem Ruathaniwa spokojnie podziwiać gwiazdy. Co prawda teren nie jest wyniesiony do góry, ale też jest jezioro.

Przepiękne widoki gwarantowane są również praktycznie na całej długości krajowej 80ki, od Twizel do Mt Cook Village, czyli bezpośrednio w naszej okolicy. No i tu nie ma się co martwić o niepożądane światła czy tłumy turystów, nawet na punkcie widokowym Peter’s Lookout.

Domów w okolicy nie ma, do najbliższego miasteczka jest kawał drogi, a w nocy na dworze jest ciemno, jak  za przeproszeniem każdy wie, gdzie 😀

Dzięki temu, wychodząc nawet na ganek naszego domu, bez skrępowania możemy podziwiać przepiękną południową hemisferę z malowniczą Drogą Mleczną, konstelacją Oriona, Merkurym, Wenus, Marsem, Jupiterem i Saturnem, tuż nad jeziorem Pukaki. A efekt naszej zabawy możecie zobaczyć w galerii :)

2 Comments

 1. Traveling Rockhopper
  8 maja 2015

  Rewelacyjne zdjęcia!

  ———–
  travelingrockhopper.com

  Reply
  • Pchła
   10 maja 2015

   Dzięki Maja! :) Ciągle się uczę 😉

   Reply

Komentuj