Kraje

Jak dostać zwrot podatku w Nowej Zelandii?

Jak dostać zwrot podatku w Nowej Zelandii?

Wiadomo, dodatkowa kasa zawsze się przyda! Każdy, kto kończy swoją przygodę z Working Holiday w Nowej Zelandii zastanawiał się pewnie nad kwestią zwrotu podatku: jak się o niego ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o zwrot oraz na jaką kwotę można liczyć? Odpowiedzi szukajcie w naszym krótkim poradniku!

Zacznijmy jak zwykle od początku

W Nowej Zelandii nie ma czegoś takiego, jak kwota wolna od podatku. Oznacza to, że każdy zarobiony dolar podlega opodatkowaniu. Nie jest więc możliwe uzyskanie zwrotu całego zapłaconego podatku, jak można to zrobić np. po wakacyjnej pracy w Anglii. Zwrotowi podlega tylko kwota nadpłaconego podatku.

Zaraz, zaraz, coś tu nie gra? Jak to możliwe, że nadpłacam podatek?

Kiedy pracujemy przez cały rok podatkowy, od początku do końca, o nadpłaceniu w zasadzie nie ma mowy. Co innego, kiedy jesteśmy na wizie Working Holiday, przyjeżdżamy do Nowej Zelandii na początku sezonu letniego i zaczynamy pracę, kiedy rok podatkowy trwa już w najlepsze od kilku miesięcy. Pracując tylko przez część roku podatkowego z pewnością nadpłacimy podatek dochodowy i będziemy mogli ubiegać się o zwrot nadpłaconej kwoty.

Inne sytuacje, kiedy może wystąpić nadpłata, to pracowanie u dwóch pracodawców w tym samym czasie, posiadanie niewłaściwego kodu podatkowego albo nie posiadanie kodu wcale. Jeśli zaczynacie pracę w Nowej Zelandii bez numeru podatkowego i nadanego kodu podatkowego, pracodawca będzie wam potrącał 50% wynagrodzenia. Nie ma się co martwić, na koniec roku podatkowego możecie te pieniądze odzyskać!

No dobra, to ile mogę dostać?

Po zakończeniu roku podatkowego, co w Nowej Zelandii przypada na 31 marca, każdy pracownik powinien otrzymać od pracodawcy dokument potwierdzający wysokość osiągniętego dochodu i zapłaconego podatku (czyli coś, jak PIT-11 w Polsce). Mając taki dokument w ręce, można skorzystać z kalkulatora podatku dochodowego. Wystarczy wybrać rok podatkowy, podać zarobioną w tym roku kwotę, kliknąć „continue” i gotowe. W ten sposób dowiemy się ile podatku powinniśmy byli zapłacić od zarobionej kwoty. Wynik porównujemy z dokumentem od pracodawcy, na którym będzie informacja o wysokości pobranego podatku. Różnica stanowi nadpłatę.

Nie dostałem takiego dokumentu, co teraz?

Nic nie szkodzi. Twój pracodawca przesyła informacje bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jest więc inny sposób obliczenia nadpłaconej kwoty, czytaj dalej!

Super, jak się do tego wszystkiego zabrać?

Nie potrzeba żadnych pośredników, żadnych formularzy ani wniosków. Niczego nigdzie nie trzeba wysyłać, wszystko odbywa się online!

Potrzebujemy nasz numer podatkowy, adres i dane rachunku bankowego. Uzbrojeni w te informacje, udajemy się na stronę urzędu skarbowego i rejestrujemy nowe konto. Sama rejestracja jest banalnie prosta. Należy wybrać opcję „A personal myIR account using your own IRD number”. Po zakończeniu rejestracji trzeba jeszcze aktywować konto, zanim będzie można się zalogować i z niego skorzystać. W tym celu trzeba zadzwonić do IRD pod bezpłatny numer telefonu 0800 227 7700 i postępować zgodnie z instrukcjami.

OK, mam konto w IRD, co dalej?

Po zalogowaniu mamy dostęp do panelu użytkownika. Przechodzimy do sekcji „Personal Details” i w zakładce „Address, email, phone” uzupełniamy wszystkie dane, podając oczywiście nowozelandzki adres i numer telefonu. Następnie przechodzimy do zakładki „Bank account” i uzupełniamy dane naszego nowozelandzkiego rachunku bankowego.

Dane uzupełnione, co dalej?

W sekcji „Account Information” można kliknąć przycisk „Salary & wages” i zobaczyć podsumowanie za ostatni rok podatkowy. W tym momencie nie potrzebny nam jest żaden dokument od pracodawcy. Jeśli więc takowego nie otrzymaliśmy, nie przejmujemy się niczym i klikamy w przycisk „Money back?” Dalej do wyboru mamy dwa przyciski: „Calculate” i „Request PTS”. Klikamy w ten pierwszy, który przeniesie nas do prostego formularza. Uzupełnienie go polega w zasadzie na odpowiedzeniu „Yes” na pierwsze pytanie i „No” na wszystkie pozostałe :) Pod koniec ukaże się kalkulacja należnego podatku dochodowego i informacja o wysokości nadpłaty. Będzie też możliwość kliknięcia w „Request PTS”.

PTS to Personal Tax Summary, czyli podsumowanie osiągniętego dochodu i zapłaconego podatku oraz wyliczenie ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Jest to dokument, który otrzymamy w formie papierowej pocztą. Wnioskowanie o PTS jest równoznaczne z wysłaniem wniosku o zwrot nadpłaconego podatku. Nie można otrzymać zwrotu nadpłaconego podatku bez wnioskowania o PTS. Jeśli z wyliczenia wynika, że zwrot nam nie przysługuje, albo co gorsze, że musimy dopłacić, nie wnioskujemy o PTS. Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli mimo wszystko zawnioskujemy, będziemy prawnie zobligowani do uregulowania niedopłaty podatku.

Jak wyglądają terminy? Kiedy dostanę zwrot?

Według informacji na stronie IRD, możliwość sprawdzenia czy nadpłaciliśmy podatek i przysługuje nam zwrot, jest dostępna od połowy maja. Następnie od połowy czerwca mamy możliwość zawnioskowania o PTS i potwierdzenia go w zakładce „My Income”. Po potwierdzeniu otrzymujemy zwrot w ciągu 5 dni roboczych, przelewem na podany wcześniej rachunek bankowy.

Tak to wygląda w teorii. W praktyce można sprawdzić wysokość nadpłaty i wnioskować o PTS już nawet w kwietniu. Nie ma to jednak sensu, bo w żaden sposób nie przyspiesza to zwrotu pieniędzy na konto. Co więcej, PTS zostanie wystawiony i tak dopiero w czerwcu i wtedy trzeba będzie zalogować się na swoje konto w IRD i go potwierdzić, żeby uzyskać zwrot. Nam zdarzyło się w zeszłym roku zapomnieć o potwierdzeniu PTS, i w efekcie otrzymaliśmy zwrot z opóźnieniem z własnej winy. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle :)

Dla świętego spokoju najlepiej jest poczekać do połowy czerwca, zawnioskować wtedy o PTS i od razu go potwierdzić, żeby po 5 dniach dostać zwrot. Pozostałe czynności, w tym zakładanie konta w IRD i uzupełnianie danych można jednak przeprowadzić w dowolnym momencie.

To już wszystko!

Jeśli macie jakieś pytania, chętnie pomożemy. Życzymy dużych nadpłat i zwrotów :)

3 Comments

 1. Kinga
  1 lipiec 2018

  Dobre pytanie, co w wypadku jeżeli jestem mniej niż 185 dni w NZ? Czy nadal przysługuje mi zwrot podatku?

  Reply
 2. kajka
  21 maj 2018

  Hej! Dzięki za przejrzysty poradnik. Orientujecie się, co w przypadku kiedy przyjechaliśmy w październiku nie jesteśmy tu 185 dni w tym roku podatkowym (jakieś 160jestesny) więc w teorii tax Residence też nie jesteśmy. Możemy tak samo postępować?

  Reply
  • Gosia
   5 marzec 2019

   Hej! Widzę, że nikt nie odp Ci na Twoje pytanie. Czy ostatecznie zrobiłaś tak jak opisano powyżej??

   Reply

Komentuj