Kraje

Wieczorna puja nad Gangesem

Posted by in Indie | No Comments
Wieczorna puja nad Gangesem

Nasza wizyta w Varanasi nie bylaby kompletna, gdybyśmy nie udali się na wieczorne przedstawienie nad samym Gangesem. Wieczorna puja, czyli wieczorna ceremonia odbywającą się w największym i najpopularniejszym ghacie- Dashashwamedh przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata.

Ceremonia zaczyna się wraz ze zmierzchem i jest poświęcona głównemu bóstwu miasta-Shivie oraz Gandze (rzece), Suryi (słońcu) i Agni (ogniowi). Odprawiana przez kapłanów obecnie stanowi główną atrakcje turystyczną i bardziej przypomina wielkie show, niż rytuał religijny. Miejsca na prowizorycznej widowni zajmowane są grubo przed rozpoczęciem całego przedstawienia. Podpływających od strony rzeki łodzi jest cała masa. My decydujemy się oglądać wieczorną puje z lądu. Siadamy zatem na schodach i czekamy.

Milkną ostatnie szmery, kapłani stają obok siebie. Za chwilę ktoś podaje nam święty ogień, razem z siedzącymi obok nas ludźmi odpalamy świeczki na specjalnej lampie do odprawiania wieczornego Aarti i cała ceremonia zaczyna się na dobre. Są kadzidła, ogień i skupienie. Rytmicznie dzwonią dzwonki szarpane sznurkiem przez kapłana. Ludzie naokoło klaszczą i śpiewają. Panuje ogólna atmosfera radości i szczęścia. No i nie da się ukryć, to faktycznie jest widowisko :) Z resztą popatrzcie sami!

Komentuj