Kraje

Top Station – pola herbaciane Kerali

Posted by in Indie | 2 Comments
Top Station – pola herbaciane Kerali

Atrakcji wokół Munnaru jest kilka. Z całego wachlarza dostępnych opcji, ze względu na słabą pogodę,  wybraliśmy jednodniową wycieczkę do najwyżej położonego miejsca na granicy stanu Kerala i Tamilnadu – Top Station. Swoją nazwę Top Station zawdzięcza stacjonującym w Indiach Brytyjczykom, dla których Munnar ze swoim łagodnym górskim klimatem i malowniczymi widokami, stanowił wakacyjny kurort, dając wytchnienie i odpoczynek od tłocznych i gorących indyjskich miast. W tym miejscu bowiem, na wysokości ok. 1700 m, znajdowała się górna stacja kolejki, którą Brytyjczycy wykorzystywali m.in. do transportu herbaty z pobliskich plantacji.

Dziś kolejki już nie ma, pozostała za to nazwa. Pozostał też przepiękny widok rozpościerający się na okoliczne plantacje herbaty oraz Ghaty Zachodnie, których część widzieliśmy z autobusu, jadąc do Kerali. To tu, w drodze powrotnej do Munnaru, wreszcie udało nam się zobaczyć pracujące przy zbiorze herbaty kobiety, których nie mieliśmy szczęścia spotkać ani na plantacji w Malezji, ani na Sri Lance.

W skrócie:

 1. Top Station znajduje się ok. 34 km od Munnaru
 2. Można tam bez problemu dojechać lokalnym autobusem za 36 rupii od osoby, autobus zatrzymuje się na przystanku autobusowym w centrum Munnaru i jeździ co 2h.
 3. Wstęp na punkt widokowy: 50 rupii od osoby, 10 rupii za aparat fotograficzny
 4. Na miejscu znajduje się przyjemna restauracja z bardzo rozsądnymi cenami, w której można napić się herbaty albo zjeść typowy dla Kerali lunch- thali.

2 Comments

 1. Domi
  11 listopada 2014

  Tu też panie nie zbierały herbaty ręcznie?

  Jej, po obejrzeniu Waszych zdjęć aż przypomniał mi się herbaciany zapach z Cameron Highlands :)
  Nooo i proszę o więcej indyjskich wpisów, bo wreszcie mam czas, by czytać i zaległości nadrabiać 😀
  Pozdrowienia!!!

  Reply
  • Pchła
   17 listopada 2014

   No kurczę, nie zbierały ręcznie :/ Ręczny zbiór herbaty widzieliśmy tylko na Sri Lance póki co. Jest szansa nadrobić to w Darjeeling 😉 Zobaczymy, jaką tu mają technikę 😀 A ja czekam na więcej Waszych wpisów!

   Reply

Komentuj