Kraje

Droga do "Krainy bogów"

Posted by in Indie | One Comment
Droga do "Krainy bogów"

Madurai zostawiliśmy za sobą z niekrytą radością. Pierwsze wrażenie nie było najgorsze, ale nie mogliśmy doczekać się, aż wjedziemy do Kerali- „Krainy bogów”, jak krzyczał napis na tablicach drogowych. Trasę z Madurai do Munnaru pokonaliśmy lokalnym autobusem w niecałe 7h, płacąc za tę przyjemność jedyne 115 rupii od osoby. Droga była wyboista i wąska, wiła się krętymi serpentynami pod górę, co chwilę podskakiwaliśmy, do tego rzucało nami na lewo i prawo. Mimo, że siedziałam przy oknie, starałam się ignorować fakt, że autobus jedzie niebezpiecznie blisko pourywanych skarp. Bardziej martwiłam się o swój żołądek. Dystans, który przejechaliśmy to zaledwie 150km. Czas przejazdu- gorszy niż w Laosie. Do tego pył, kurz, głośny klakson i zdechłe sprzęgło. Cud-miód. Na szczęście wszystkie niewygody wynagrodziły nam przepiękne widoki.

Sam Munnar nas raczej nas nie oczarował. Powiedziałabym, że o tym miejscu lokalni bogowie, mimo, że to ich kraina, zapomnieli dawno temu. Co prawda temperatura spadła o dobrych kilka stopni, było więc przyjemnie, pył ustąpił miejsca czystemu górskiemu powietrzu, a pustynny krajobraz zastąpił widok zielonych plantacji herbaty. Efekt jednak psuły trochę hurtowe ilości śmieci porozrzucanych na drodze i w rowach. Na szczęście wystarczyło odjechać kawałek od zatłoczonego centrum, żeby znaleźć się w spokojniejszej okolicy, dlatego zdecydowaliśmy się na nocleg jakieś 2km od miasteczka.

Niestety nie dopisała nam również pogoda. Każdego dnia przelotnie padał deszcz. Za to odbiliśmy sobie próbując wynalazków południowej kuchni, po części znanym nam już ze Sri Lanki.

Odwiedziliśmy też jedyny market w miasteczku, pełen prowizorycznych straganów z reprezentacyjnie poukładanymi warzywami oraz znajdujący się niedaleko meczet i kościół katolicki. Ot różnorodność. Wzięliśmy też udział w nagraniu spotu reklamowego dla telewizji śniadaniowej. Niestety do dziś po spocie słuch zaginął, a jego dalsze losy nie są znane.

W skrócie:

  1. Autobus z Madurai do Munnar KSRTC: 115 rupii/os, czas przejazdu: ok. 7h, dystans: ok 150km
  2. Nocleg J.J. Cottage: 500 rupii za komfortowy pokój dwuosobowy z łazienką, ciepłą wodą i telewizją kablową
  3. Jedzenie w przystępnych cenach: SN Restaurant

1 Comment

  1. Gosia
    8 listopada 2014

    droga do Kerali… strach się bać :) ale widoki faktycznie – fantastyczne!

    Reply

Komentuj