Kraje

„Ambasada, ambasada, tutaj bombę się podkłada”

„Ambasada, ambasada, tutaj bombę się podkłada”

„Ambasada, ambasada
Tutaj bombę się podkłada”

T.Love, „Karuzela”

Czasem po wejściu na stronę ambasady jakiegoś kraju i przeczytaniu listy wymaganych do otrzymania wizy dokumentów, ma się ochotę zrobić tak, jak Muniek śpiewa w swojej piosence. Wymagania dotyczące wizy rosyjskiej w wielu osobach obudziły podobne uczucia, z tego co czytałem na różnych forach internetowych :) Nie ma się jednak czego obawiać, sytuacja wcale nie jest taka zła, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które pomogą bezboleśnie przebrnąć przez procedurę wnioskowania o wizę do Rosji.

Według informacji na stronie internetowej Ambasady Rosji w Warszawie, do uzyskania wizy potrzeba:

  1. Paszport ważny co najmniej 180 dni
  2. Wniosek wypełniony elektronicznie na specjalnej stronie http://visa.kdmid.ru
  3. Jedno zdjęcie wizowe
  4. Umowę świadczenia usług turystycznych (voucher turystyczny), a także potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną.
  5. Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000, ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu.

O szczegółowych wymaganiach dotyczących np. zdjęcia można przeczytać tutaj.

Pierwsze trzy punkty w zasadzie nie wymagają komentarza. Mogę tylko powiedzieć, że uzupełnienie formularza internetowego jest proste, a po zakończeniu otrzymujemy gotowy do wydrukowania wniosek, automatycznie uzupełniony przez system.

Do uzupełnienia formularza potrzebujemy jednak najpierw załatwić dokumenty z punktu 4 i 5. Tu dla wielu osób zaczynają się schody, fora internetowe pękają w szwach od pytań czym jest ten magiczny voucher i potwierdzenie obsługi, czy to jest to samo czy nie i jak to załatwić. Są to niby dwa różne dokumenty, ale zawsze występują w parze, w naszym przypadku były nawet na tej samej kartce papieru, więc można to traktować jako jeden dokument. Inaczej mówiąc, jeśli zamówisz voucher, to dostaniesz i potwierdzenie obsługi. Nie da się zamówić tylko jednego dokumentu, tak przynajmniej wynika z naszego doświadczenia. Można więc zamówić voucher i nie martwić się już o potwierdzenie obsługi, bo dostaniemy je razem z voucherem. Nie wiem po co na stronie ambasady jest to opisane jako dwa dokumenty, dlaczego nie napisali, że potrzebny jest voucher i tyle, po co mieszać ludziom w głowach. To tak, jakby napisali, że potrzebny jest paszport razem z okładką :) Niby dwie różne rzeczy, ale przecież osobno się nie da… Tu możemy wrócić na chwilę do piosenki Muńka. Poniżej mój voucher, żeby każdy mógł zobaczyć jak to wygląda, oczywiście bez numeru paszportu, etc.

voucher olo

Kliknij, aby powiększyć.

Są dwa sposoby na uzyskanie dokumentu. Oba wymagają niestety poniesienia pewnych wydatków. Jednym z nich jest wizyta w biurze podróży, które pośredniczy w załatwianiu wiz. W tym przypadku opłata za voucher wynosi średnio między 50 a 100zł. Taniej nie widziałem. Zdarzało się, że voucher był darmowy, jeśli zleciło się danemu pośrednikowi uzyskanie wizy, ale przecież wiemy, że nie ma nic za darmo :) W takim przypadku opłata za pośrednictwo była odpowiednio wyższa. Drugi sposób to zamówienie vouchera w hotelu/hostelu, w którym ma się zarezerwowany nocleg. My tak właśnie zrobiliśmy i kosztowało nas to 300 rubli, czyli jakieś 30zł. Wszystko, co musieliśmy zrobić, to wypełnić prosty formularz internetowy, zapłacić kartą i dokumenty w PDFie dostaliśmy emailem w mniej niż pół godziny. Trzeba tylko pamiętać, żeby do vouchera podać dokładne daty, które pokryją się z rzeczywistym czasem pobytu w Rosji, bo te daty znajdą się później na wizie! Z powodzeniem można też zarezerwować w danym hotelu/hostelu tylko 1 nocleg, a dostać voucher na dwa tygodnie lub więcej, tutaj jest pełna dowolność i można wpisać co się chce :) Nie trzeba mieć rezerwacji hotelowych na cały okres pobytu, jak niektórzy sugerują.

Pozostaje już tylko ubezpieczenie. O naszym więcej przeczytasz tutaj. Zdarzało mi się trafić w internecie na informacje, że akceptowane jest niby tylko ubezpieczenie z jakichś konkretnych towarzystw, ale to chyba bajki, bo nasza karta Euro26 przeszła bez problemu.

Teraz mamy już komplet i możemy przystąpić do wypełnienia formularza. Na koniec otrzymamy aplikację, która wygląda tak:

Aplikacja Olo

Kliknij, aby powiększyć.

Drukujemy i kserujemy co trzeba i możemy składać komplet w ambasadzie lub konsulacie. Jest też opcja skorzystania z usług Rosyjskiego Centrum Wizowego, za dodatkową opłatą oczywiście (25 EUR), ale polecam tą opcję. Miłe panie w centrum sprawdzą dokładnie, czy wszystko się zgadza przed złożeniem dokumentów, abyśmy mieli pewność, że wizę otrzymamy. Skorzystaliśmy z tej opcji trochę dla wygody i trochę dlatego, że nie mamy dużo czasu. Jeśli ktoś ma czas i nerwy, może próbować złożyć aplikację wraz z kompletem dokumentów osobiście i zaoszczędzić na opłacie. Tutaj ważna informacja: w zależności od miejsca zamieszkania podlega się pod jeden konkretny konsulat i tam trzeba złożyć dokumenty. My jesteśmy z Wrocławia, więc „nasz” konsulat jest w Poznaniu i tam musieliśmy jechać. Dla zainteresowanych adres strony centrum wizowego: http://poland-ifs.com Przed przyjazdem trzeba zapisać się na wizytę na konkretny dzień i godzinę, za pośrednictwem formularza internetowego. Paszporty z wizami dostaliśmy z powrotem po 8 dniach, więc całkiem szybko. Zdecydowaliśmy się na przesłanie paszportów kurierem, żeby nie jechać do Poznania drugi raz. Przesyłka jest szybka i bezpieczna. Wiza rosyjska jest w formie naklejki i zajmuje całą stronę w paszporcie. Niestety nie mogę zamieścić zdjęcia, bo nasze paszporty są teraz w ambasadzie Chin w Warszawie, ale o tym w kolejnym wpisie już niedługo…

Podsumowanie kosztów: opłata wizowa 154zł/wiza (35 EUR), opłata serwisowa 106,63zł/wiza (25 EUR), kurier 40zł.

Zapraszamy do kontaktu, jeśli są jakieś pytania związane z uzyskaniem wizy do Rosji, chętnie pomożemy :)

Komentuj