Kraje

Walentynki z wizą

Posted by in Nowa Zelandia, wiza | 2 Comments
Walentynki z wizą

Dziś Walentynki. Powinniśmy wybrać się na dobrą kolację z winem. Zamiast tego siedzieliśmy w domu przy komputerach, podekscytowani i z wypiekami na twarzy. To najważniejszy dzień z dotychczasowych przygotowań do wyjazdu – dziś złożyliśmy on-line aplikacje o roczną wizę do Nowej Zelandii z pozwoleniem na pracę (Working Holiday Visa).

paszport

Rocznie dla Polaków wydawanych jest tylko 100 takich wiz, więc trzeba się spieszyć, bo obowiązuje zasada – kto pierwszy ten lepszy. Otwarcie aplikacji na stronie nowozelandzkiego Immigration następuje raz w roku, 15 lutego, czyli dzisiaj, bo między Polską a Nową Zelandią jest +12 godzin różnicy.  Połową sukcesu jest ściągnięcie samego formularza. Potem już tylko wyścig z czasem i iskry idące spod klawiatury przy uzupełnianiu. Nam udało się wyrwać dwa ze stu miejsc. Teraz musimy jeszcze zrobić prześwietlenie klatki piersiowej, wypełnić razem z lekarzem specjalny formularz i przesłać go, wraz z opisem prześwietlenia po angielsku, do biura w Londynie. Po dostarczeniu dokumentów zostaniemy poinformowani o decyzji urzędu imigracyjnego w sprawie naszych wiz. Jak długo będziemy musieli czekać na decyzję, niestety nie wiadomo.

Jak wspomniałem, aplikację składa się online, przez stronę internetową urzędu imigracyjnego. Sam wniosek jest prosty do uzupełnienia i nie zajmuje dużo czasu. Trzeba tylko mieć pod ręką kartę kredytową, żeby po uzupełnieniu zapłacić należną kwotę: 165 NZD (około 450zł). Drogo, ale jeśli dostaniemy te wizy, szybko odpracujemy je na miejscu!

2 Comments

 1. Olo
  23 grudzień 2014

  Cześć! Kurczę, trochę już czasu minęło od kiedy ostatni raz widziałem ten formularz :) Jeśli chodzi o internetowy, to w nim wpisuje się w zasadzie tylko imię, nazwisko, numer paszportu i tego typu dane, a praktycznie cała reszta jest w formie odpowiedzi tak/nie; pytania są w stylu czy byłeś kiedyś skazany prawomocnym wyrokiem, czy kiedyś odmówiono Ci wstępu do jakiegoś kraju, czy jedziesz do NZ na leczenie, czy chorujesz przewlekle na jakas chorobe, etc. Oczywiście jeśli odpowiesz „tak” na jakieś pytanie tego typu, to trzeba będzie podać szczegóły. Jeśli chodzi natomiast o papierowy formularz to można go przejrzeć tutaj: http://www.immigration.govt.nz/NR/rdonlyres/4F0B1B69-EDAF-4BF5-B973-566D39BF52D3/0/INZ1096.pdf Powodzenia i Wesołych Świąt! :)

  Reply
 2. advac
  21 grudzień 2014

  Czesc!
  Czy moglibyscie opisać po krótce, co należy wypełnić w formularzu i jakie informacje będą wymagane?

  Reply

Komentuj